The Havak PH3 rifle features an integrated 20 MOA Picatinny rail; a full-length M-LOK rail; adjustable cheek piece; a Seekins quick-change barrel system with a 3-lug bolt design and 60-degree throw; toolless bolt disassembly for caliber changes and cleaning.
Seekins Precision 0011710325-F Havak PH3 6.5 PRC 24″ Black Fluted Threaded Barrel, Black Picatinny Rail Steel Receiver, Adj Cheek Riser Glacier Shadow Synthetic Stock
Seekins Precision 0011710325-F Havak PH3 6.5 PRC 24″ Black Fluted Threaded Barrel, Black Picatinny Rail Steel Receiver, Adj Cheek Riser Glacier Shadow Synthetic Stock
$2,249.00
Out of stock
| UPC | 811452024335 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 0011710325-F |
| Action | Bolt Short Action |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 6.5 PRC |
| Rate of Twist | 1:8" |
| ATF Type | RIFLE |
| Package Height | 4.5 |
| Package Width | 11.9 |
| Shipping Weight | 14.3 |
| Product Type | Rifle |
| Capacity | 3 + 1 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. Carbon Fiber Mag |
The Havak PH3 rifle features an integrated 20 MOA Picatinny rail; a full-length M-LOK rail; adjustable cheek piece; a Seekins quick-change barrel system with a 3-lug bolt design and 60-degree throw; toolless bolt disassembly for caliber changes and cleaning.
| UPC | 811452024335 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 0011710325-F |
| Action | Bolt Short Action |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 6.5 PRC |
| Rate of Twist | 1:8" |
| ATF Type | RIFLE |
| Package Height | 4.5 |
| Package Width | 11.9 |
| Shipping Weight | 14.3 |
| Product Type | Rifle |
| Capacity | 3 + 1 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. Carbon Fiber Mag |
Reviews
There are no reviews yet.





Reviews
There are no reviews yet.