The Dedicated Marksman Rifle (DMR) is Seekins’ do-it-all hammer. Designed for the rigorous and rough lifestyle of competition and duty use. The lower receiver offers ambidextrous controls maximizing efficient manipulation of the weapon from either side, while the proprietary upper receiver and handguard offer a rigid, stable platform for repeatable accuracy under any condition.
Seekins Precision 0011300097-F DMR 223 Wylde 18″ Black Stainless Steel Barrel, Black Picatinny Rail Aluminum Receiver, Black Synthetic Stock, Black Polymer Grip, Ambidextrous
Seekins Precision 0011300097-F DMR 223 Wylde 18″ Black Stainless Steel Barrel, Black Picatinny Rail Aluminum Receiver, Black Synthetic Stock, Black Polymer Grip, Ambidextrous
$1,749.00
Out of stock
| UPC | 811452024496 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 0011300097-F |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Lever Action |
| Caliber/Gauge | .223 Wylde |
| Barrel Length | 18" |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Capacity | 30 + 1 |
| Product Type | Rifle |
| Package Width | 11.9 |
| Package Height | 4.5 |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| Shipping Weight | 15.3 |
The Dedicated Marksman Rifle (DMR) is Seekins’ do-it-all hammer. Designed for the rigorous and rough lifestyle of competition and duty use. The lower receiver offers ambidextrous controls maximizing efficient manipulation of the weapon from either side, while the proprietary upper receiver and handguard offer a rigid, stable platform for repeatable accuracy under any condition.
| UPC | 811452024496 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 0011300097-F |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Lever Action |
| Caliber/Gauge | .223 Wylde |
| Barrel Length | 18" |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Capacity | 30 + 1 |
| Product Type | Rifle |
| Package Width | 11.9 |
| Package Height | 4.5 |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| Shipping Weight | 15.3 |
Reviews
There are no reviews yet.





Reviews
There are no reviews yet.