The NX15 is Seekins’ redesigned go-to rifle for sport and competition shooting. Featuring an upgraded Timney trigger, NX15 skeletonized upper/lower receiver set and NOX handguard, the NX15 is an extremely durable, lightweight tack driver. The NX15 lower receiver also features ambidextrous controls allowing effective, efficient manipulation of the weapon from either side.
Seekins Precision 0011300073 NX15 223 Wylde Caliber with 16″ Barrel, 30+1 Capacity, Black Oxide Metal Finish, Black 6 Position Collapsible Carbine Stock & Polymer Grip Ambidextrous Hand
Seekins Precision 0011300073 NX15 223 Wylde Caliber with 16″ Barrel, 30+1 Capacity, Black Oxide Metal Finish, Black 6 Position Collapsible Carbine Stock & Polymer Grip Ambidextrous Hand
$1,749.00
Out of stock
| UPC | 811452021082 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 0011300073 |
| Caliber/Gauge | .223 Wylde |
| Barrel Length | 16" |
| Action | Semi-Auto |
| Capacity | 30 + 1 |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Model | NX15 |
| Product Type | Rifle |
| ATF Type | RIFLE |
| Shipping Weight | 13.95 |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| Package Width | 13.3 |
| Package Height | 5.1 |
The NX15 is Seekins’ redesigned go-to rifle for sport and competition shooting. Featuring an upgraded Timney trigger, NX15 skeletonized upper/lower receiver set and NOX handguard, the NX15 is an extremely durable, lightweight tack driver. The NX15 lower receiver also features ambidextrous controls allowing effective, efficient manipulation of the weapon from either side.
| UPC | 811452021082 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 0011300073 |
| Caliber/Gauge | .223 Wylde |
| Barrel Length | 16" |
| Action | Semi-Auto |
| Capacity | 30 + 1 |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Model | NX15 |
| Product Type | Rifle |
| ATF Type | RIFLE |
| Shipping Weight | 13.95 |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| Package Width | 13.3 |
| Package Height | 5.1 |
Reviews
There are no reviews yet.






Reviews
There are no reviews yet.