The Mini EXCL Lite Chassis is created for the recreational and precision shooter by developing a chassis that is structurally durable and lightweight. The Mini EXCL Lite Chassis pairs with the Howa barreled action to create the ideal blend of fit and function. The ergonomic adjustment of the fully adjustable LOP is addition to the large pistol grip will enable the shooter to pull off the most challenging shots. Includes Nikko Stirling GamePro 3.5-10x44mm scope.
Howa HMXL350USA M1500 Mini Excel Lite 350 Legend 16.25″ TB 3+1 American Flag Cerakote Black Folding HTI Excl Lite Chassis Stock
Howa HMXL350USA M1500 Mini Excel Lite 350 Legend 16.25″ TB 3+1 American Flag Cerakote Black Folding HTI Excl Lite Chassis Stock
$781.00
Out of stock
| UPC | 682146399851 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | HMXL350USA |
| Capacity | 3 + 1 |
| Caliber/Gauge | .350 Legend |
| Barrel Length | 16.25" |
| Action | Bolt Action |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Safety | 3-Position |
| ATF Type | RIFLE |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Shipping Weight | 11.7 |
| Product Type | Rifle |
The Mini EXCL Lite Chassis is created for the recreational and precision shooter by developing a chassis that is structurally durable and lightweight. The Mini EXCL Lite Chassis pairs with the Howa barreled action to create the ideal blend of fit and function. The ergonomic adjustment of the fully adjustable LOP is addition to the large pistol grip will enable the shooter to pull off the most challenging shots. Includes Nikko Stirling GamePro 3.5-10x44mm scope.
| UPC | 682146399851 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | HMXL350USA |
| Capacity | 3 + 1 |
| Caliber/Gauge | .350 Legend |
| Barrel Length | 16.25" |
| Action | Bolt Action |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Safety | 3-Position |
| ATF Type | RIFLE |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Shipping Weight | 11.7 |
| Product Type | Rifle |
Reviews
There are no reviews yet.





Reviews
There are no reviews yet.