The CZ 600+ Alpha’s short rotation angle of the bolt allows for quick and comfortable operation, without the risk of bumping into a mounted riflescope. Guaranteed sub-MOA accuracy at 100 yards (three-shot groups using match-grade factory ammunition). Features fiber-reinforced polymer stock; Weaver rail integrated on the aluminum receiver; threaded, semi-heavy barrel; user interchangeable barrel design; adjustable trigger, pull weight of the trigger mechanism can be easily and quickly adjusted between 1.4-3 lbs.
CZ-USA 07414 600+ Alpha 308 Win 5+1 20″ Black Nitride Threaded Barrel, Black Nitride Aluminum Receiver w/Weaver Rail, Black Soft Touch Fixed Polymer Stock
CZ-USA 07414 600+ Alpha 308 Win 5+1 20″ Black Nitride Threaded Barrel, Black Nitride Aluminum Receiver w/Weaver Rail, Black Soft Touch Fixed Polymer Stock
$719.00
5 in stock
| UPC | 806703074146 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 7414 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 5 |
| Length | 40.16'' |
| Magazine Included | 1 x 5-Round |
| Model | 600 Plus |
| Number of Magazines | 1 5 rd. |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 0.0 |
| Sights | No |
The CZ 600+ Alpha’s short rotation angle of the bolt allows for quick and comfortable operation, without the risk of bumping into a mounted riflescope. Guaranteed sub-MOA accuracy at 100 yards (three-shot groups using match-grade factory ammunition). Features fiber-reinforced polymer stock; Weaver rail integrated on the aluminum receiver; threaded, semi-heavy barrel; user interchangeable barrel design; adjustable trigger, pull weight of the trigger mechanism can be easily and quickly adjusted between 1.4-3 lbs.
| UPC | 806703074146 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 7414 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 5 |
| Length | 40.16'' |
| Magazine Included | 1 x 5-Round |
| Model | 600 Plus |
| Number of Magazines | 1 5 rd. |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 0.0 |
| Sights | No |
Reviews
There are no reviews yet.





Reviews
There are no reviews yet.