The Savage Arms 110 Magpul Scout is the perfect choice for hunting, target shooting and tactical applications. Features full length extended picatinny rail; button-rifled, threaded barrel with muzzle brake; adjustable iron sights, integrated and removable rear peep sight and fully adjustable front sight post; Magpul Hunter Stock with aluminum bedding block; fully adjustable length of pull; M-LOK slots on forend sides and bottom; full length extended Scout-Style rail; AICS-style detachable box magazine; user-adjustable AccuTrigger; 3-Position tang safety and factory blueprinted action.
Savage Arms 58190 110 Scout Full Size 300 Blackout 10+1 16.50″ Flat Dark Earth Threaded Barrel, Picatinny Rail Carbon Steel Receiver, Magpul Hunter Synthetic Stock
Savage Arms 58190 110 Scout Full Size 300 Blackout 10+1 16.50″ Flat Dark Earth Threaded Barrel, Picatinny Rail Carbon Steel Receiver, Magpul Hunter Synthetic Stock
$954.00
Out of stock
| UPC | 011356581907 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 58190 |
| Barrel Length | 16.50" |
| Action | Bolt Action |
| Caliber/Gauge | .300 AAC Blackout |
| Capacity | 10 + 1 |
| Safety | 3 Position |
| Sights | Adj Iron |
| Rate of Twist | 1:8" |
| ATF Type | RIFLE |
| Length | 49 |
| Number of Magazines | 1 10 rd. AICS Magazine |
| Package Height | 3.4 |
| Package Width | 8.3 |
| Shipping Weight | 11.55 |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Product Type | Rifle |
The Savage Arms 110 Magpul Scout is the perfect choice for hunting, target shooting and tactical applications. Features full length extended picatinny rail; button-rifled, threaded barrel with muzzle brake; adjustable iron sights, integrated and removable rear peep sight and fully adjustable front sight post; Magpul Hunter Stock with aluminum bedding block; fully adjustable length of pull; M-LOK slots on forend sides and bottom; full length extended Scout-Style rail; AICS-style detachable box magazine; user-adjustable AccuTrigger; 3-Position tang safety and factory blueprinted action.
| UPC | 011356581907 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 58190 |
| Barrel Length | 16.50" |
| Action | Bolt Action |
| Caliber/Gauge | .300 AAC Blackout |
| Capacity | 10 + 1 |
| Safety | 3 Position |
| Sights | Adj Iron |
| Rate of Twist | 1:8" |
| ATF Type | RIFLE |
| Length | 49 |
| Number of Magazines | 1 10 rd. AICS Magazine |
| Package Height | 3.4 |
| Package Width | 8.3 |
| Shipping Weight | 11.55 |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Product Type | Rifle |
Reviews
There are no reviews yet.






Reviews
There are no reviews yet.