The Havak PH3 rifle features an integrated 20 MOA Picatinny rail; a full-length M-LOK rail; adjustable cheek piece; a Seekins quick-change barrel system with a 3-lug bolt design and 60-degree throw; toolless bolt disassembly for caliber changes and cleaning.
Seekins Precision 0011710303-F Havak PH3 6 Creedmoor 20″ Black Fluted Threaded Barrel, Black Picatinny Rail Steel Receiver, Adj Cheek Riser Woodland Shadow Synthetic Stock
Seekins Precision 0011710303-F Havak PH3 6 Creedmoor 20″ Black Fluted Threaded Barrel, Black Picatinny Rail Steel Receiver, Adj Cheek Riser Woodland Shadow Synthetic Stock
$1,849.00
Out of stock
| UPC | 811452025905 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 0011710303-F |
| Action | Bolt Short Action |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6 Creedmoor |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Product Type | Rifle |
| Model | HAVAK Pro Hunter 3 |
| Capacity | 3 |
| ATF Type | RIFLE |
| Number of Magazines | 1 3 rd. Carbon Fiber Mag |
| Package Height | 5.0 |
| Package Width | 12.0 |
| Shipping Weight | 13.55 |
The Havak PH3 rifle features an integrated 20 MOA Picatinny rail; a full-length M-LOK rail; adjustable cheek piece; a Seekins quick-change barrel system with a 3-lug bolt design and 60-degree throw; toolless bolt disassembly for caliber changes and cleaning.
| UPC | 811452025905 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 0011710303-F |
| Action | Bolt Short Action |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6 Creedmoor |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Product Type | Rifle |
| Model | HAVAK Pro Hunter 3 |
| Capacity | 3 |
| ATF Type | RIFLE |
| Number of Magazines | 1 3 rd. Carbon Fiber Mag |
| Package Height | 5.0 |
| Package Width | 12.0 |
| Shipping Weight | 13.55 |
Reviews
There are no reviews yet.





Reviews
There are no reviews yet.