The Carbon Rogue from Fierce is a lightweight accurate rifle. The Rogue is the combination of the reliable Fierce 2-Lug stainless steel action with a sleek lightweight Rogue stock. Features include an integral bipod rail; 70 degree bolt throw; spiral fluted bolt; Bix’n Andy Dakota adjustable trigger; QD flush cup mounts; Fierce C3 Carbon match grade, hand lapped barrel and a Carbon Fiber Rogue stock with an LR negative comb design.
FIERCE ROG300WIN20BRS CBRG 300WN 20 SB/SNORA
FIERCE ROG300WIN20BRS CBRG 300WN 20 SB/SNORA
$1,999.00
Out of stock
| UPC | 853418902257 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | ROG300WIN20BRS |
| Safety | Lever Action |
| Capacity | 3 + 1 |
| Caliber/Gauge | .300 Winchester Magnum |
| Barrel Length | 20" |
| Action | Bolt Action |
| Rate of Twist | 1:10" |
The Carbon Rogue from Fierce is a lightweight accurate rifle. The Rogue is the combination of the reliable Fierce 2-Lug stainless steel action with a sleek lightweight Rogue stock. Features include an integral bipod rail; 70 degree bolt throw; spiral fluted bolt; Bix’n Andy Dakota adjustable trigger; QD flush cup mounts; Fierce C3 Carbon match grade, hand lapped barrel and a Carbon Fiber Rogue stock with an LR negative comb design.
| UPC | 853418902257 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | ROG300WIN20BRS |
| Safety | Lever Action |
| Capacity | 3 + 1 |
| Caliber/Gauge | .300 Winchester Magnum |
| Barrel Length | 20" |
| Action | Bolt Action |
| Rate of Twist | 1:10" |
Reviews
There are no reviews yet.





Reviews
There are no reviews yet.