Built one at a time right here in the United States from the highest quality raw material. The aluminum bedding block is CNC machined to the specific dimensions of the HOWA 1500 barreled action. The aluminum bedding block is then placed into a mold, both sides of the mold are hand laminated with kevlar, fiberglass and carbon fiber. The stock is hand finished to ensure that it is perfect and ready for your needs.
Howa HHS62511 M1500 HS Precision 6.5 Creedmoor 5+1 22″, Stainless Steel Metal Finish & Gray Black Webbed Fixed HS Precision Stock
Howa HHS62511 M1500 HS Precision 6.5 Creedmoor 5+1 22″, Stainless Steel Metal Finish & Gray Black Webbed Fixed HS Precision Stock
$1,116.00
Out of stock
| UPC | 682146399974 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | HHS62511 |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Barrel Length | 22" |
| Action | Bolt Action |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 5 + 1 |
Built one at a time right here in the United States from the highest quality raw material. The aluminum bedding block is CNC machined to the specific dimensions of the HOWA 1500 barreled action. The aluminum bedding block is then placed into a mold, both sides of the mold are hand laminated with kevlar, fiberglass and carbon fiber. The stock is hand finished to ensure that it is perfect and ready for your needs.
| UPC | 682146399974 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | HHS62511 |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Barrel Length | 22" |
| Action | Bolt Action |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 5 + 1 |
Reviews
There are no reviews yet.






Reviews
There are no reviews yet.