The Savage Arms 110 Magpul Scout is the perfect choice for hunting target shooting and tactical applications. Features full length extended picatinny rail; button-rifled threaded barrel with muzzle brake; adjustable iron sights integrated and removable rear peep sight and fully adjustable front sight post; Magpul Hunter Stock with aluminum bedding block; fully adjustable length of pull; M-LOK slots on forend sides and bottom; full length extended Scout-Style rail; AICS-style detachable box magazine; user-adjustable AccuTrigger; 3-Position tang safety and factory blueprinted action.
Savage Arms 110 Magpul Scout Rifle 6mm ARC 10rd Magazine 16.5″ 5/8×24 Threaded Barrel Black
Savage Arms 110 Magpul Scout Rifle 6mm ARC 10rd Magazine 16.5″ 5/8×24 Threaded Barrel Black
$916.00
Out of stock
| UPC | 011356581754 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 58175 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16.5" |
| Caliber/Gauge | 6mm ARC |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 49 |
| Number of Magazines | 1 10 rd. AICS Magazine |
| Package Height | 3.4 |
| Package Width | 8.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-7.5 |
| Shipping Weight | 11.45 |
| Sights | FS: AR-Style RS: Peep Sight |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Safety | 3 Position |
The Savage Arms 110 Magpul Scout is the perfect choice for hunting target shooting and tactical applications. Features full length extended picatinny rail; button-rifled threaded barrel with muzzle brake; adjustable iron sights integrated and removable rear peep sight and fully adjustable front sight post; Magpul Hunter Stock with aluminum bedding block; fully adjustable length of pull; M-LOK slots on forend sides and bottom; full length extended Scout-Style rail; AICS-style detachable box magazine; user-adjustable AccuTrigger; 3-Position tang safety and factory blueprinted action.
| UPC | 011356581754 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 58175 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16.5" |
| Caliber/Gauge | 6mm ARC |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 49 |
| Number of Magazines | 1 10 rd. AICS Magazine |
| Package Height | 3.4 |
| Package Width | 8.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-7.5 |
| Shipping Weight | 11.45 |
| Sights | FS: AR-Style RS: Peep Sight |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Safety | 3 Position |
Reviews
There are no reviews yet.






Reviews
There are no reviews yet.