The Mini EXCL Lite Chassis is created for the recreational and precision shooter by developing a chassis that is structurally durable and lightweight. The Mini EXCL Lite Chassis pairs with the Howa barreled action to create the ideal blend of fit and function. The ergonomic adjustment of the fully adjustable LOP is addition to the large pistol grip will enable the shooter to pull off the most challenging shots. Includes Nikko Stirling GamePro 3.5-10x44mm scope.
Howa HMXL65GUSA M1500 Mini Excel Lite 6.5 Grendel 5+1 20″ TB American Flag Cerakote Black Folding HTI Excl Lite Chassis Stock
Howa HMXL65GUSA M1500 Mini Excel Lite 6.5 Grendel 5+1 20″ TB American Flag Cerakote Black Folding HTI Excl Lite Chassis Stock
$781.00
Out of stock
| UPC | 682146398632 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | HMXL65GUSA |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Game Pro 3.5-10x44mm |
| Barrel Length | 20" |
| Action | Bolt Action |
| Capacity | 5 + 1 |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Grendel |
| Shipping Weight | 12.1 |
| Package Height | 4.4 |
| Package Width | 10.2 |
| Product Type | Rifle |
| Number of Magazines | 1 5 rd. |
| ATF Type | RIFLE |
| Length | 46.5 |
The Mini EXCL Lite Chassis is created for the recreational and precision shooter by developing a chassis that is structurally durable and lightweight. The Mini EXCL Lite Chassis pairs with the Howa barreled action to create the ideal blend of fit and function. The ergonomic adjustment of the fully adjustable LOP is addition to the large pistol grip will enable the shooter to pull off the most challenging shots. Includes Nikko Stirling GamePro 3.5-10x44mm scope.
| UPC | 682146398632 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | HMXL65GUSA |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Game Pro 3.5-10x44mm |
| Barrel Length | 20" |
| Action | Bolt Action |
| Capacity | 5 + 1 |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Grendel |
| Shipping Weight | 12.1 |
| Package Height | 4.4 |
| Package Width | 10.2 |
| Product Type | Rifle |
| Number of Magazines | 1 5 rd. |
| ATF Type | RIFLE |
| Length | 46.5 |
Reviews
There are no reviews yet.





Reviews
There are no reviews yet.