The combination of the high precision HOWA 1500 and the ergonomic Hogue OverMolded stock is a perfect blend for a lightweight, entry level match or sporting rifle you can depend on. The soft, tactile grip of the Hogue stock comes with pillar bedding and recoil pad. And the HOWA 1500 brings with it, cold hammer forged barrel, steel forged bolt and receiver, sling swivel studs, HACT 2-stage trigger and three-position safety.
Howa HGP2250G M1500 Gamepro Gen2 22-250 Rem 4+1 22″ Barrel, Blued Steel Receiver, Green Hogue OverMolded Synthetic Stock Includes Nikko Stirling GamePro 4-12x40mm Scope
Howa HGP2250G M1500 Gamepro Gen2 22-250 Rem 4+1 22″ Barrel, Blued Steel Receiver, Green Hogue OverMolded Synthetic Stock Includes Nikko Stirling GamePro 4-12x40mm Scope
$637.00
Out of stock
| UPC | 682146398489 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | HGP2250G |
| Package Height | 4.1 |
| Package Width | 10.2 |
| Rate of Twist | 1-in-12" |
| Shipping Weight | 11.55 |
| Product Type | Rifle |
| Length | 46.8 |
| Number of Magazines | 1 5 rd. |
| ATF Type | RIFLE |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .22-250 Remington |
| Capacity | 5 + 1 |
The combination of the high precision HOWA 1500 and the ergonomic Hogue OverMolded stock is a perfect blend for a lightweight, entry level match or sporting rifle you can depend on. The soft, tactile grip of the Hogue stock comes with pillar bedding and recoil pad. And the HOWA 1500 brings with it, cold hammer forged barrel, steel forged bolt and receiver, sling swivel studs, HACT 2-stage trigger and three-position safety.
| UPC | 682146398489 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | HGP2250G |
| Package Height | 4.1 |
| Package Width | 10.2 |
| Rate of Twist | 1-in-12" |
| Shipping Weight | 11.55 |
| Product Type | Rifle |
| Length | 46.8 |
| Number of Magazines | 1 5 rd. |
| ATF Type | RIFLE |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .22-250 Remington |
| Capacity | 5 + 1 |
Reviews
There are no reviews yet.





Reviews
There are no reviews yet.