The AB3 bolt-action rifle has proven Browning accuracy, design and the looks. Featuring an OD Green composite stock; Tungsten Cerakote finish on the barreled action; free floating, sporter contour barrel w/thread M13 x.075; radial muzzle brake; top tang safety; bolt lock override button; larger hex-shaped bolt knob and an Inflex recoil pad.
Browning 035842211 AB3 243 Win 4+1 22″ Tungsten Cerakote Threaded Sporter Barrel, Tungsten Cerakote Drilled & Tapped Steel Receiver, Fixed w/Textured Grip Panels OD Green Composite Stock
Browning 035842211 AB3 243 Win 4+1 22″ Tungsten Cerakote Threaded Sporter Barrel, Tungsten Cerakote Drilled & Tapped Steel Receiver, Fixed w/Textured Grip Panels OD Green Composite Stock
$723.00
17 in stock
| UPC | 023614864257 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 035842211 |
| Action | Bolt Short Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .243 WINCHESTER |
| Capacity | 4 + 1 |
| Length | 49.9000 |
| Model | AB3 |
| Number of Magazines | 1 4 rd. |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 7.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Tang |
| Shipping Weight | 8.9 |
| Sights | No |
The AB3 bolt-action rifle has proven Browning accuracy, design and the looks. Featuring an OD Green composite stock; Tungsten Cerakote finish on the barreled action; free floating, sporter contour barrel w/thread M13 x.075; radial muzzle brake; top tang safety; bolt lock override button; larger hex-shaped bolt knob and an Inflex recoil pad.
| UPC | 023614864257 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 035842211 |
| Action | Bolt Short Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .243 WINCHESTER |
| Capacity | 4 + 1 |
| Length | 49.9000 |
| Model | AB3 |
| Number of Magazines | 1 4 rd. |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 7.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Tang |
| Shipping Weight | 8.9 |
| Sights | No |
Reviews
There are no reviews yet.




Reviews
There are no reviews yet.